Možnosti turistiky

Informácie sú presmerovaním na web stránku www.muranskaplanina.sk, ktorá sa zaoberá špeciálne turistikou na Muránskej planine

Turistika v lete

Výhodná poloha nášho územia umožňuje príjazd z ôsmich strán od severovýchodu autobusom z Červenej Skaly, od juhovýchodu vlakom a autobusom z Revúcej, od juhu vlakom a autobusom z Rimavskej Soboty a Hnúšte, od juhu Z Kokavy nad Rimavicou a od Hriňovej a Detvy autobusom,  od západ z Banskej Bystrice vlakom a autobusom a od severu vlakom a autobusom z Brezna. 

Muránska planina a Veporských vrchov ponúka ideálne podmienky pre všetky možné druhy letnej turistky v horách. Dobre značené turistické trasy, hojnosť prameňov s pitnou vodou, bohatú prírodu a najmä priemyslom a turizmom nezdevastovanú krajinu. Časť značených cyklotrás spája naše územie s Podpoľaním, zvyšné cyklotrasy nie sú v teréne vyznačené, ale lesné cesty sú dobre prejazdné a dostanete sa nimi na miesta o ktorých kráse ste ani netušili. Najväčšou každoročnou akciou je turistický pochod Clementisova cesta, s varením gulášu a pohostením. Okrem obce Muráň je vhodným nástupným miestom a centrom pre turistov Čierny Balog s mnohými zaujímavosťami. Okolie obcí Sihla a Drábsko známe pod miestnym názvom „Vrchy“ patrí k lokalitám s najkrajšími scenériami na Slovensku.

Určite odporúčame výstupy na Muránsky hrad, či Klenovský Vepor, alebo návštev Lesníckeho skanzenu, či Zbojníckeho dvora.
Krasový charakter a množstvo jaskýň sú typické pre Národný park Muránska planina. Nie sú však voľne prístupné, iba so sprievodcom Speleoklubu v Tisovci alebo Revúcej.

V blízkosti Tisovca sú vhodné podmienky zalietať si na rogale. Pstruhové bystriny Muráňa, Rimavy a Zdychavy, ako aj rybníky v Tisovci a Muránskej Lehote určite potešia svojou bohatosťou. Na svoje si tu od jari až do neskorej jesene príde aj najzanietenejší hubár. 

Pre turistov slúžia informačné kancelárie v Čiernom Balogu, Zbojskách, Tisovci a Muráni.

U nás v zime

 

V našom regióne nájdete plné vyžitie počas zimnej sezóny. Lyžiarske strediská – V Čiernom Balogu, Hronci,  Zbojskách, v Michalovej, Bánove, Rejkove a v Muráni 

Umelé zasnežovanie funguje v stredisku Urbanov vrch v Čiernom Balogu a na Zbojskách. V blízkej dostupnosti sú Nízke Tatry s mnohými lyžiarskymi strediskami – ChopokJh, Tále,  Čertovica. 

Na bežecké lyžovanie v prírodných podmienkach sú ideálne podmienky nad obcou Michalová v lokalite Priehybina a Krátke s prechodom na Čierny Balog, na Zbojskách, Prednej Hore, v širokom okolí Tisovca i Muráňa  a najmä na „Vrchoch“ okolo obcí Drábsko a Sihla. Samozrejme nemôžeme sa nespomenúť Národné centrum biatlonu v Osrblí s umelo zasnežovanými a držiavanými traťami.

 Každoročne sa organizuje Zimný prechod Muránskou planinou, zimné preteky psích záprahov, krňačkové preteky a Silvestrovský beh Michalová – Pohronská Polhora.