Ak hľadáte miesto, kde sa spája tradícia, príroda a pokoj, Kopaničiarsky región je pre vás to pravé. Tento krásny kút Slovenska, ukrytý v kopcoch a dolinách, navštívili aj členovia Partnerstva Muránska planina—Čierny Hron v rámci animačnej aktivity MAS

Dvojdňová exkurzia, ktorá sa konala začiatkom septembra do MAS Kopaničiarsky región, sa začala privítaním manažéra MAS a zároveň majiteľa Ubytovania v súkromí Samuel, čo bola zároveň prvá zastávka. Ubytovanie sa nachádza v tichom prostredí na okraji obce Stará Myjava. Ide o ubytovanie v novozrekonštruovanom rodinnom dome v lokalite zvanej Uhliská v Bielych Karpatoch, ktoré bolo podporené v rámci projektov MAS Kopaničiarsky región.
Po prezentácii sme sa presunuli na spoločný obed do Tobb restaurant. Nachádza sa na konci vodnej nádrže v Starej Myjave, kde sme sa opäť dozvedeli niečo o podporených projektoch z MAS (cyklotrasa a detské ihrisko). Nasledovala zastávka do TIK Myjava, kde nás čakal výklad o projekte na zavedenie regionálnej značky Kopanice regionálny produkt. Bohatý program doplnilo stretnutie so starostom obce Podkylava, ten nás čakal na vyhliadke Pavičie a odprezentoval projekty svojej obce v spolupráci s MAS Kopaničiarsky región.
Po príjemnom výhľade z vyhliadky na okolité kopanice sme sa krátkou prechádzkou presunuli k miestnemu podnikateľovi novovybudovanej fabriky na spracovanie ovocia s pivovarom podporenej z projektov MAS PRV 2014 – 2020. S úsmevom nás privítal majiteľ, ktorý nám zaujímavo porozprával o všetkých svojich aktivitách. Firma sa zameriava na predaj čerstvého ovocia, zeleniny a ďalších produktov z farmárskych zdrojov. Po ochutnávke ovocia, piva a čokolády sme sa presunuli na ich rodinnú farmu Biofarma Charolais Podkylava. Zameriavajú sa na produkciu kvalitného mäsa z ekologických a udržateľných chovov, kde sa dôraz kladie na zdravie zvierat a ich životné podmienky.
Deň sme zavŕšili ubytovaním sa v Agropenzióne Adam, ubytovacie zariadenie, nachádzajúce sa v príjemnom vidieckom prostredí. Tento penzión je zameraný na poskytovanie pohodlného ubytovania pre návštevníkov, ktorí hľadajú oddych v prírode a zároveň sa zaujímajú o agroturizmus a zážitky zo života na farme.
Druhý deň našej exkurzie nás prebudili slnečné lúče a po výdatných raňajkách sme sa s nadšením vydali spoznávať ďalšie zaujímavosti tohto kraja. Asi najväčším zážitkom bola pútavá prezentácia „Môj posledný let“ v infobode pri Mohyle na Bradle. Prezentácia priniesla zaujímavý pohľad na život Milana Rastislava Štefánika, slovenského politika, generála a astronóma, ktorý zohral kľúčovú úlohu v boji za vznik Československej republiky počas Prvej svetovej vojny. Nasledovala prechádzka k samotnej mohyle, ktorá bola postavená v roku 1928, krátko po jeho tragickej smrti v roku 1919, keď havaroval počas letu na ceste z Talianska na Slovensko. Ide o dielo významného slovenského architekta Dušana Samuela Jurkoviča. Jeho tvorbu sme si mohli následne prezrieť v pamätnej izbe v Brezovej pod Bradlom, ktorá sa nachádza v jeho rodnom dome. Expozícia zahŕňa fotografie, plány a modely jeho významných stavieb, medzi ktoré patria napríklad Liečebný dom v Trenčianskych Tepliciach či pavilón na Bratislavskej výstave v roku 1908. Jurkovič zohral kľúčovú úlohu pri tvorbe kúpeľnej zóny v Luhačoviciach a jeho stavby sa dnes považujú za jedinečný príklad spojenia ľudových tradícií s modernými trendmi architektúry.
Nasýtení novými zážitkami sme sa presunuli na obed do Penziónu u Tvarožkovcov, významnej brezovskej rodiny Tvarožkovcov. Tvarožkovský dom na brezovskom rínku dal postaviť v roku 1922 Juraj Tvarožek. V spodnej časti domu bola umiestnená Roľnícka vzájomná pokladnica a za Slovenského štátu vo dvore domu postavili s bratom Tomášom Tvarožkom provizórnu likérku pod menom „Bratia Tvarožek“ a vyrábali rôzne likéry. Dnes je to penzión s celoročnou prevádzkou, vhodný pre všetky skupiny návštevníkov a turistov.
Poslednou zastávkou našej exkurzie bolo podujatie známe ako Deň sliviek. Tento festival je oslavou sliviek, ktoré sú významnou plodinou v regióne, a jeho cieľom je predstaviť návštevníkom rôzne spôsoby, ako sa toto chutné ovocie využíva. Počas dňa si môžu návštevníci užiť pestrú ponuku aktivít, ako sú ochutnávky slivkových výrobkov, predaj miestnych produktov, kultúrne vystúpenia, folklórne programy a rôzne súťaže. Je to skvelá príležitosť na spoznávanie tradičných zvykov a kultúry tohto regiónu. Okrem toho môžu účastníci navštíviť aj slivkové sady a dozvedieť sa viac o pestovaní sliviek.
Exkurzia do Kopaničiarskeho regiónu nám okrem vzdelávacích prínosov priniesla aj zábavu a odpočinok od každodenných starostí. Krásne prírodné scenérie, historické pamiatky a kultúrne podujatia poskytujú skvelú príležitosť na oddych a relax v tomto kraji.
Text: Lenka Tokárová
Foto: Igor Pašmík