Správa Národného parku Muránska planina, Občianske združenie Živá planina a Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron pozývajú Vás všetkých – veľkých i malých, mladých i starých, miestnych i cezpoľných na Muránsky hrad. V lone prekrásnej prírody Národného parku Muránska planina sa dňa 11. júna 2022 uskutočnia Muránske hradné hry.

Čo môžete očakávať?

Od 11.00 hod. na nádvorí Muránskeho hradu predvedú svoje šermiarske umenie členovia Skupiny historického šermu Berezun z Brezna.

Krásu a obratnosť dravých vtákov, ako aj umenie spolupráce človeka a dravca budete môcť obdivovať počas vystúpenia sokoliarov zo Sokoliarstva Lukáš z Muráňa.

Počas celého dňa sa všetci – deti aj dospelí s hravou dušou, budete môcť zapojiť do rôznych environmentálnych hier a vyskúšať si najmä svoje znalosti o prírode, niečo sa naučiť, ale aj zabaviť. Hrať sa s vami budú pracovníci Správy Národného parku Muránska planina a naši dobrovoľníci. Každý, kto sa zapojí do hier, bude na záver pasovaný za rytiera alebo dvornú dámu Muránskeho hradu. Preto neváhajte, rytierom, či dvornou dámou sa len tak nestanete.

Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron na nádvorí Muránskeho hradu slávnostne vyhodnotí dve súťaže, do ktorých ste sa mohli zapojiť – MAS očami detí a MASka v objektíve.

Nádvorie kedysi slávneho a nedobytného stredového hradu je tým pravým miestom pre krst sprievodcu „Stredoveké hrady na Gemeri“. Krstiť bude Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.

Ako sa na Muránsky hrad dostanete?

Pre tých, ktorí chcete spojiť účasť na podujatí s turistikou a skutočne si užiť aj prekrásnu prírodu Muránskej planiny, odporúčame peší výstup na Muránsky hrad:

  • z Muráňa po Náučnom chodníku Muránsky hrad – dĺžka: 3,9 km, prevýšenie: 530 m, čas: do 2:00 hod.
  • po žltej turistickej značke zo sedla Predná Hora – dĺžka: 4,3 km, prevýšenie: 265 m, čas: do 2:00 hod.

Pre tých, ktorí z akéhokoľvek dôvodu nemôžete, či nechcete absolvovať peší výstup na Muránsky hrad, sme pripravili bezplatnú dopravu autobusmi z Revúcej i z Muráňa na Veľkú lúku, lokalitu Piesok. Z Veľkej lúky je potrebné absolvovať posledný úseku na Muránsky hrad peši – dĺžka: 2,2 km, prevýšenie: 127 m, čas: max. 45 min.

Odchody autobusov:

  • Revúca – spred Billy: 8:00 hod.
  • Muráň – námestie: 8:15 hod., 9:00 hod.
  • Veľká lúka, lokalita Piesok späť do Muráňa a Revúcej: 14:00 hod., 15:00 hod.

 

Neváhajte a príďte s rodinou, priateľmi alebo aj sami na Muránsky hrad, oddýchnuť si, zabaviť sa a načerpať sily v lone prírody Muránskej planiny, na mieste, ktoré dýcha históriou a poteší Vás prekrásnymi výhľadmi do širokého okolia. Na mieste, kde po dvoch dlhých rokoch pandémie opätovne jeden deň v roku budú rinčať zbrane rytierov. Tešíme sa na Vás.

 

Plagát na stiahnutie:

 Hradne-hry.pdf