Dnes už mnohé zvyky a tradície nepatria do bežného života ľudí. Napríklad ľudové kroje sa bežne nenosia, viac sa rozpráva spisovnou slovenčinou než nárečím, zanikli mnohé tradičné remeslá. No a aby sa nezabudlo na krásu ľudových zvykov a tradícií, usporadúvajú sa rozličné ľudové slávnosti či podujatia. V prvú júlovú sobotu, kedy sa každoročne konajú Dni mesta Tisovec sme mali tú česť a mohli sme opäť zorganizovať jedno z tradičných podujatí a to Trh regionálnych produktov. Jarmočné trhy v minulosti predstavovali akési oživenie spoločenského života, pretože sa na nich schádzali ľudia nielen z okolia, ale i zďaleka.

Trh regionálnych produktov počas Dni mesta Tisovec sa nezaobišiel bez predajcov modrotlače, drevených výrobkov, bez drotárov, medárov, čipkárov, kožiarov či keramikárov. Svoje umenie predviedla i mladá umelecká kováčka Andy – Majsterka čierneho remesla, ktorá už od detstva trávila čas so svojim ocom v kováčskej dielni. Rada sa zúčastňuje rôznych podujatí, kde môže ukázať svoju lásku k čiernemu umeniu. Lucia Dovalová, učiteľka chémie a výtvarnej výchovy, vyštudovaná chemická inžinierka, ale aj výtvarníčka, je jednou z troch oficiálnych aktívnych modrotlačiarov na Slovensku. Dodržiava tradičnú technológiu modrotlače a toto remeslo ju skutočne napĺňa. To, že pod jej rukami sa už roky rodia hotové umelecké diela nám ukázala i ona.

Počas trhu bolo možné si vychutnať aj tradičné muránske buchty, ktorých počiatky siahajú do 60-tych rokov minulého storočia. Recept starých mám sa v obci Muráň dedil po desaťročia z generácie na generáciu. Viackrát prekladané kysnuté cesto v sebe ukrýva bohatú sladkú náplň. Od p. Longauerovej, ktorú môžete stretnúť na rôznych podujatiach ste mali zase možnosť ochutnať jej slané kysnuté pečivá. Domáce výrobky ako od babičky sú pripravované podľa tradičných postupov, za použitia prírodných surovín, bez polotovarov a potravinárskych náhrad. Milovníci syrových výrobkov si prišli na svoje pri výrobkoch z ovčieho mlieka, ktoré Muránsky salaš vyrába podľa tradičných receptúr zo 100% ovčieho mlieka z ich vlastného chovu v lokalite Korimovo neďaleko obce Muránska Lehota.

Keďže tradície sa snažíme pretaviť aj do iných aktivít v rámci našej činnosti, každoročne vyhlasujeme súťaže pre malých maliarov a fotografov. Pri tejto príležitosti sme zároveň ocenili súťažiacich, kde pozvanie prijala naša predsedníčka I.Milecová a vyhodnotila súťaže „Krásy MAS očami detí“ a „MASka v objektíve“. Išlo už o piaty ročník v obidvoch vyhlásených súťažiach. Pred vyhodnotením nás rozveselili svojim vystúpením malé mažoretčatá z Materskej školy v Tisovci pod vedením p.učiteľky B.Cibuliakovej a svoju lásku k folklórnemu umeniu nám predviedol aj p.Milan Katreniak, ktorého iste každý pozná so svojou povestnou fujarou. Výtvarná súťaž „Krásy MAS očami detí“ je určená všetkým predškolákom, žiakom I.stupňa základných a základných umeleckých škôl, ktoré sa nachádzajú v našom území. Jej cieľom je podporiť žiakov rozvíjať ich talent a v neposlednom rade spoznávať územie, nakoľko téma priamo súvisí s kultúrou, zvykmi a tradíciami, remeslami, historickými a kultúrnymi pamiatkami, aktivitami, podujatiami nachádzajúcimi sa a realizujúcimi sa v území Muránskej planiny a Čierneho Hrona. V tomto ročníku bolo ocenených spolu 24 súťažiacich. „MASka v objektíve“ je fotografická súťaž a je určená pre ľudí, ktorí radi fotia prírodu, život na vidieku a ľudové tradície, zvyky i miestne pozoruhodnosti. Súťaž je rozdelená do dvoch kategórií, a to podľa veku. Tento rok sme všetkým fotografom udelili diplom za ich účasť s drobnou odmenou a absolútny víťaz si prevzal poukaz na dvojdňový pobyt na Salaši Zbojská.

Zlatým klincom programu, si dovolím tvrdiť bola módna prehliadka, ktorú sme v spolupráci s autorkou projektu Folklórne parádnice remeselníčkou Ľubomírou Žilkovou pre Vás pripravili. Túžbu posunúť formu tkania kobercov a prestieraní do textilnej výroby a tvorbu prvých odevných kúskov sa jej podarila naplniť v roku 2017, kedy spolu s rovnako kreatívnymi žienkami vytvorila skvelý tím a prvá módna prehliadka bola odprezentovaná na folklórnom festivale Koliesko v Kokave nad Rimavicou.

V súčasnosti sa autorky zameriavajú na vybrané motívy jednotlivých regiónov a svoje modely vytvárajú aj pomocou tradičných postupov v spracovaní, či zdobení odevov. Spájajú sa s hosťujúcimi remeselníkmi, ktorí svoju šikovnosť prezentujú spolu s nimi na prehliadkach v regióne. Projekt Folklórne parádnice rastie každým rokom pod šikovnou organizáciou autoriek. Na pomoc si volajú rodinky s deťmi , ktoré prichádzajú ako dobrovoľníci v roli modelov a modeliek. Vytvorili tak jednu veľkú rodinu priateľov , ktorá sa neustále rozširuje a podporuje remeselnícku tvorbu.

Celým dňom nám počasie prialo a ja môžem len konštatovať, že podujatie dopadlo na výbornú a v mene celej MAS Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron ďakujem všetkým zúčastneným a želám si, aby takýchto zanietených ľudí pre prácu v našom regióne bolo stále viac a viac, pretože ako hovorí Dominik Hufnágel: „Nezabúdajte na kultúru a tradície svojich predkov, lebo to čo oni odovzdali Vám, môžete Vy odovzdať druhým“.

Text a foto: Lenka Tokárová, MAS Partnerstvo

Zdroj: https://gemer-malohont.sk/, http://www.tkame.sk