História najstarších jarmokov na Slovensku siaha do obdobia 13. storočia. Usporadúvať ich mohli iba mestá, ktoré dostali právo vo výsadných listinách od vládnuceho panovníka. Bežné jarmoky boli vlastne trhy, na ktorých každý mohol predať alebo kúpiť všetko, čo potreboval k životu. Pulty stánkov sa prehýbali pod všemožným tovarom od kožených čižiem, cez sliepky či sušené bylinky, až po periny, keramiku alebo sladké medovníky. Umožňovali predať, vymeniť, alebo ináč zhodnotiť prebytky hlavne domácich výrob chovu zvierat a pestovania poľnohospodárskych plodín. Obchodný ruch jarmokov vládol na uliciach slovenských stredovekých miest aj päťkrát do roka. Neskôr sa ich tradícia spojila s konkrétnym dátumom, ktorý mal viacero funkcií. Okrem obchodovania sa ľud tešil na zábavu spojenú s hudbou a tancom, pribudli i bábkové divadielka, súťaže a iné atrakcie. Na veľké výročné jarmoky prichádzali poľnohospodári a remeselníci aj z iných regiónov a návštevníci si vyberali v stánkoch debnárov, drotárov, klobučníkov, hrnčiarov, košikárov, súkenníkov či početných medovnikárov.

V súčasnosti sa slovenské jarmoky čoraz viac tešia rovnakej obľube a návštevnosti ako kedysi. Historickú atmosféru navodzujú stánky s tradičnými výrobkami zo šúpolia, slamy či z dreva, kovu, kože, ale aj hliny. V tomto roku sme v rámci spolupráce aj s ďalšími MASkami (Malohont, Cerovina, Stredný Gemer a Južný Gemer) zorganizovali „Trhy regionálnych produktov“ na dvanástich podujatiach v územiach MAS. Na nich majú možnosť prezentovať šikovnosť svojich rúk i svoje výrobky rôzni remeselníci a tiež občania, ktorí sa venujú ručnej práci z regiónu Gemer-Malohont a z ďalších regiónov Banskobystrického kraja.

Mesto Tisovec po prvý krát získalo trhové privilégia na rozhraní 15. a 16. storočia, no hospodársky a spoločenský úpadok mesta spôsobil stratu privilégií. Po druhý krát boli vydané panovníkom Leopoldom I. v roku 1678. Tretíkrát získali Tisovčania trhové privilégiá až v roku 1780 od panovníčky Márie Terézie. Podľa nich mohli usporadúvať štyri jarmoky do roka, v presne vymedzených dňoch, a raz do týždňa organizovať trhy. Týždenné trhy sa v Tisovci konávali v pondelok.

Na tradíciu tisovských jarmokov sme nadviazali už po minulé roky, kedy sme usporiadali „Trhy regionálnych produktov“. Tento rok v prvú júlovú sobotu, aj keď nám počasie neprialo, sme opäť zorganizovali trh s obohatením o ukážku tradičných remesiel.  Predviedli nám ich výrobcovia medovníčkov, paličkovanej čipky, keramiky, rezbár, kováčka, vyskúšať ste si mohli výrobu gágoríkov i spracovanie ľanu. Pre potešenie na pamiatku bolo možné kúpiť výrobky z kože, maľované obrázky, výšivky, med a medové výrobky, víno a mnoho ďalších výrobkov. A aby brušká nezostali prázdne, zastaviť ste sa mohli pri regionálnom produkte – muránske buchty či syroch z Muránskeho salaša. Veľký úspech zožali aj halušky od Agrofarma Dianiška s tradičnou bryndzou, ktoré mali svoju premiéru. No a komu to nestačilo, na záver svoje kulinárske špeciality ponúkala Reštaurácia Kôlnička, prípadne ste si mohli len tak posedieť a vychutnať kávičku podávanú netradičným spôsobom.

Veríme, že sa Vám všetkým páčilo a podujatím sa vrátime k tradíciám dávnych miestnych trhov.

Text: Lenka Tokárová, Partnerstvo Muránska planina – Čierny Hron

Foto: Milan Slabej